Teknoloji yenileme sanatı

Teknolojideki sürekli ve hızlı gelişme biz kullanıcıların başını ve cüzdanını döndüren cinsten.

RefreshEskiden bir teknolojik cihazın ömrü 3 sene kabul edilirdi. 3 sene sonunda zamanın gereksinimlerine cevap veremeyeceği için değiştirilmesi gerektiği öngörülürdü. Özellikle kurumsal firmalarda donanım yatırımları bu döngü üzerine planlanırdı.

Eskiden her teknolojik cihazı almaya çalışan bir insan olarak, gerek evin teknolojik çöplüğe dönmesini engellemek, gerekse bu meraka harcanan bütçeyi azaltmak adına, artık bu 3 sene döngüsüne uymaya çalışıyorum. Hatta televizyon, oyun konsolu gibi cihazlarda daha uzun bile olur. En zoru ise telefonda tutturmak.

Şöyle bir kural koymuştum kendime, ne zaman elimdeki donanıma yeni versiyon yazılım yüklenmez o zaman değiştiririm. iPhone 4’e artık güncelleme çıkmayacağına göre yeni telefon alabilirdim. Yeni lansman döneminde çok laf ettiğim iPhone 6 Plus’dan aldım. İlk tabletim olan ilk nesil iPad’imi de aynı mantıkla daha önce değiştirmem gerekirken, retina ekranlı mini beklediğim için bu yakınlarda değiştirdim. Bundan sonra bir tane daha tablet hayatıma girer mi emin değilim. Tableti hayatımdan çıkarmak için özellikle büyük ekran bir telefon tercih ettim. Her türlü verimlilik işleri içinse Macbook Air’imi kullanmayı tercih ederim.

Yosemite güncellemesi ile sanırım sıra ufaktan Macbook Air’e geldi. Mid 2011 Air’im Yosemite ve iOS 8 ile gelen yeni özellikleri desteklemiyor. Şimdilik bu yenilikleri kullanmak çok elzem değil, bu yüzden biraz daha bekleyip retina Macbook Air bekleyebilirim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s