Korsan mı, yasal mı?

Hardware Plus dergisi Ekim 2014 sayısında yayınlanan yazım

Dijital eğlence tüketimi artıyor, peki siz dijital içeriği nasıl tüketiyorsunuz korsan mı, yasal mı?

korsan

Daha önce ¨İçerik Kraldır¨ yazımda bahsetmiştim. İçeriğin kalitesi, özgünlüğü dışında önemli olan bir konu da kolay ulaşılabilir olması. Bu yazıda dijital eğlence içeriklerine değinmek istiyorum. En popüler olanları müzik ve video (film, dizi). Dijital olarak eğlence içeriği tüketiminde yıllardan beri süren gelen korsan vs yasal kavgası var. Peki tüketiciler hangisini tercih ediyor?

Bu sorunun cevabı çok basit. İçeriğe en kolay nasıl ulaşılıyor? Maalesef korsan ile. Bir ürünü yasal olarak almak isterseniz, bir sürü şey ile uğraşmanız lazım, kredi kartı vereceksiniz, sinemedaki içeriği online seyretmek için aylarca bekleyeceksiniz. Satın aldığınız şarkılardaki garip korumalar yüzünden istediğiniz cihaza atamayacaksınız vs. Buna karşılık astronomik paraları da gözden çıkarmanız lazım. Örneğin, iTunes’da Game of Thrones’un bir sezonu 36 USD.

Hollywood ve müzik dünyası hala eski kafalı, yıllarca korsana karşı mücadele ettiler, sonuç ortada. Azalmadığı gibi ortaya popcorn time gibi, para istese vereceğimiz uygulamalar çıkıyor. Devir artık içeriğe kolay ulaşma devri. Bunu paraya çevirecek modeller gelişmeli. Eskisi gibi önce sinema ekranı, sonra DVD, sonra pay tv işlemiyor. İnsanlar yeni içeriklere hızlıca ulaşmak istiyorlar, bu nedenle tüketim dijital’e kayıyor. Pay TV’ler en iyi ihtimalle aynı kalıyorlar, çoğu küçülüyor. Sinema ise ayrı bir konu, dünyadaki durumuna bakmadım ama, Türkiye’deki durumu bir bilet 27 lira ve 23 dakika reklam seyretmek zorunda kalıyorsunuz. Eskiden her hafta sinemaya giden ben artık senede 1 gidiyorum.

Aslında yasal olarak ortada iyi çözümler var. Apple TV’de içerik çok zayıf olmasa (Türkiye için) film, dizi için iyi bir alternatif. Özellikle kiralama alternatifi ile uygun fiyata içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Netflix bir ara Türkiye’ye girme fizibilitesini yaptı ama şimdilik beklemeyi tercih ettiler. Bir İnternet sağlayıcı yerinde olsam, Netflix ile bir ortaklık yapmayı düşünürüm. Kendi üyelerime vereceğim Netflix hizmeti, tabii makul bir ek ücret ile, oyunu değiştirebilir.

Türkiye’deki paralı platformların, online içerik izleme servisleri var. TT net’in Tivibu’su, Doğuş Grubunu Tvyo’su ve son eklenen Millenicom’un Dopingbox’ı var. Ancak yasal platformların hepsinin sorunu aynı, içerik. Yeni, kaliteli ve yeterli kıstaslarının bir veya daha fazlasında eksik kalıyorlar. Benin hayalim, yeni bir film vizyona girdiğinde, evdeki ekranımdan bu içeriği izlemek. Bu deneyim için sinema ücreti veya biraz daha fazlasını verebilirim.

Müzik dünyası bu konuda bir adım daha ilerde. Spotify, Deezer, Rhapsody gibi servisler uygun fiyatlara, iyi deneyimler sunuyor. Ben Türkiye piyasasına girdiği andan itibaren Spotify’a üyeyim. Ayda 9.99 TL’ve sınırsız müzik imkanı sunuyor. Fiyat uygun, uygulama güzel olunca, kim neden gidip korsan ile uğraşsın. Etrafıma bakıyorum, müziğe meraklı herkes üye oldu ve korsan peşinde koşmayı bıraktı. Demek ki sorun para değil, ulaşılabilir olmakmış. Tamam kabul, bir grup insan 1 kuruş olsa bile vermez ama onlara yönelik iş planı da yapılmaz zaten.

Beni korkutan Spotify ile ilgili okuduğum haberler. Bir çok yabancı kaynak, Spotify’in zarar ettiğini söylüyor. Sebebi yüksek telif hakları. Burada müzik yapımcılarını dikkatli olmaya davet ediyorum. Eğer Spotify ve benzeri servisler yüksek telif ücretleri yüzünden kapanırsa, ilk işim gidip CD almak olmayacak bunu biliniz.

Müzik dünyasının geçtiği yolu, film üreticileri için de önermek istiyorum. Ürettiğiniz içerikleri daha makul ve kolay bir şekilde geniş kitlelere ulaştırdığınızda korsan ile savaşabilirsiniz. Yıllar içinde kullanıma kapattırdığınız onlarca servisin bu işi çözemediğini görmek bu kadar zor olmamalı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s