Gözler Kalbin Aynasıdır

Hardware Plus dergisi Eylül 2014 sayısında yayınlanan yazım

ms

Mali tablolar da şirketlerin, bu ay tablolara bakıp neler düşündüm sizinle paylaşmak istedim.

Apple: Forbes’in 2013 yılı rakamlarına göre yaptığı sıralamada Apple Amerikanın en karlı şirketi durumunda. Şirketi taşıyan ürün iPhone, beklentilerin biraz altında kalmış olsa da geçen sene aynı döneme göre %13.9 büyümüş durumda. Apple rakamlarında dikkat çeken esas konu tablet işi. IDC’nin bir araştırmasına göre Amerika’da son kullanıcı tablet pazarı doyma noktasına gelmiş. Apple’in tablet satışları son 2 çeyrek düşüşte. MAC işi büyümesine rağmen toplam içinde küçük bir yer kapladığı için şirketi taşıyacak bir ürün olmaktan uzak. Apple satışlarının bölgelere göre dağılımına baktığımızda Amerika ve Japonya %1 büyüme ile doyma noktasına gelmiş. Şirketin büyümesini getiren Çin pazarının ise fiyata duyarlı bir pazar olduğu aşikar, Apple yüksek fiyatlı ürünleri ile bu pazarda aynı büyüme rakamlarını yakalayabilir mi göreceğiz. Apple için yeni ürün gamı yaratma zamanı gelmiş, bir tek iPhone ile devamlılığı sağlaması çok zor, aynı şekilde iPhone 6 lansmanı da Apple için çok kritik. Beklentileri yakalayamacak bir ürün şirketi zora sokabilir. Düşüşe geçen tablet işi için Apple, kurumsal dünyayı gözüne kestirdi, IBM ile yaptıkları anlaşma sayesinde iPad’ler için yeni bir pazar oluşturabilirler. Beats satın alması ürün gamını genişletmek için atılmış bir adım. iPhone 6 lansmanı ile yeni ürünleri görmeyi bekleyebiliriz.

Microsoft: Windows 8 işletim sisteminin pek sevilmemesi, Windows 8 tabletlerin bir türlü pazarda yer alamaması ve tam olarak rüştünü ispat edemeyen Windows Phone girişiminden sonra herkes Microsoft bitti gitti diye düşünmeye başlamıştı. Microsoft’un sene sonu tablolarına baktığımızda ise durumun bu kadar vahim olmadığı ortada. Üstelik şirketin amiral gemisi Windows’un karlılığı azalmış olması ve artık lider ürün olmamasına rağmen! Microsoft kötü geçirdiği bir önceki senenin üzerine çıkmayı başarmış ve eski rakamlarına ulaşmaya yaklaşmış. Tabii bu tabloda Nokia’nın satın alınmasıyla gelen rakamlar da dahil. Microsoft özellikle ofis ve sunucu iş kollarında sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu da Microsoft’un yeni IBM olma yolunda hızla ilerlediği algısının kaynağını gösteriyor. Bunda kötü bir taraf yok, Yıllar içinde son kullanıcı iş kollarından çekilen IBM bugün Amerika’nın en karlı 10. şirketi.

Samsung: Samsung akıllı telefon pazarında satış adedi, pazar payı hepsinde lider. Daha da önemlisi, gözlemlediğim kadarıyla çevresindeki kullanıcıların kararlarını etkileyebilecek teknoloji meraklısı insanların seçimi de Samsung. (Son zamanlarda LG’ye kaymaya başladılar). Bu durumda Samsung’un geleceği parlak diye düşünebiliriz. Samsung’un açıkladığı mali raporlara göre pek de öyle değil. Samsung’un karlılığı 1 sene öncesine göre %25 azalmış. Üstelik önümüzdeki dönem içinde pek umutlu değil kendileri. Üst sınıf yani pahalı ve kar marjı yüksek alanda iPhone açık ara lider. Bunu Apple’in tablolarından görebiliyoruz. Apple’in karlılığı, Samsung’un 2 katı. Samsung orta ve giriş seviyesinde adet olarak yüksek rakamlara ulaşsa da bu alandaki başarısı Çin’li üreticiler tarafından tehdit ediliyor. Samsung ilk defa Çin’de 2 sıraya düştü. İlk 5’deki 4 Çinli üreticinin satışları artarken, Samsung düşüşte. Samsung’un, üst seviyede Apple ile olan rekabete odaklanması lazım.

Google: Google arama pazarının tartışmasız lideri. En büyük gelir kalemi ise reklam. Mali tabloları da bunu ortaya koyuyor. Ancak benim merak ettiğim reklam dışı yatırımları. En önemlisi Android ve kurumsal alana yaptıkları bulut, ofis yatırımı. Bu alanlardaki durumun detayı hakkında fazla bilgim yok. Son 3 çeyrekte ‘diğer’ gelir kaleminde pek bir fark yok, biraz aşağı biraz yukarı oynuyor. Bu da bize kurumsal dünyanın Google’a pek ısınmadığını gösteriyor. Kurumsal alanda Microsoft, IBM, Oracle, EMC gibi firmalar daha tecrübeli. Reklam işi çok karlı gibi gözükse de, aslında öyle olmadığını görüyoruz. İşin maliyeti yüksek, Ar-Ge yatırımlarını da ekleyince son 3 çeyrektir Google’in karlılığında kayda değer bir büyüme yok. Google uzun zamandır sadece reklam satışı ile olmayacağının farkında. Bu yüzden farklı alanlara yatırım yapıyor, bir sürü firma satın alıyor. En önemlilerinden Motorola aşısı tutmadı, Nest ile donanım alanında yeni bir adım attılar. Robot alanına Boston Dynamics’i alarak girdiler. Akıllı gözlük, araba, fiber ve aklıma gelmeyen bir sürü projeye hazır para gelirken, yatırım yapıyorlar. Henüz ufukta heyecan verici bir şey yok.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s