İçerik kraldır

Hardware Plus dergisi Ağustos 2014 sayısında yayınlanan yazım

content

Bill Gates, 1996 yılında yazdığı bir makalede ‘İçerik Kraldır’ demişti. İçeriğin nasıl paraya dönüşeceğini de öngürmüştü ama içeriğe ulaşma sorununu o da tahmin edememiş.

Bill Gates’e çok farklı bir hayranlığım vardır. Kendisi hem çok zeki, hem de çok mütevazi bir kişilik. Dünyanın en değerli şirketlerinden birinin kurucusu, her zaman vizyoner. 1975 yılında ‘Her eve, her masaya bilgisayar’ dediğinde, zamanın bilgisayar üreticileri herkesin bilgisayara ihtiyacı olacağını sanmıyoruz diye açıklama yapıyordu.

Bill Gates’in 1996’da kaleme aldığı yazıda, İnternet’te önemli olanın içerik olduğundan bahsediyor. Bugün bunu tartışan yok. İçerik kraldır sözü artık bir sektörel atasözü kıvamında zaten. Sorsak kimin söylediğini bilmezler ama herkes kullanır. Bill Gates, gene bu yazıda İnternet işinin sürdürülebilir olması için para kazanması gerektiğinden de bahsediyor. Üyelik ve reklam modellerini kendince değerlendiriyor. Yazıyı İnternette bulmak mümkün, merak edenler detaylarına kolayca ulaşabilir. (Bloga girenlere ilave hizmet 🙂 http://www.craigbailey.net/content-is-king-by-bill-gates/ )

Kısacası reklam modelinin yazının kaleme alındığı dönemde yetersiz olduğunu ama zamanla gelişeceğini söylüyor Bill Gates. Ön göremediği konu ise, reklam modelinin zamanla İnternete zarar vermeye başlayacağı.

İnternet reklam modelinde sayfa gösterimi, sayfada kalma, ziyaretçi sayısı gibi rakamlar önemli. Bu rakamların büyüklüğüne göre, reklamdan elde edebileceğiniz gelir artıyor. İşte sıkıntı burada başlıyor. Bu rakamları yükseltmek için kral olan içerik ya çarpıtılıyor ya da ulaşması zorlaştırılıyor.

Bugün haber sitelerine bakarsanız, sansasyonel başlıklar ve fotoğraflar havada uçuşuyor. Aslında haberin içeriğini aktarmaya yönelik atılması gereken başlık, tıklatmaya yönelik yazılıyor. Başlık ile haber alakasız olabilir ama sayfayı tıkladığınız sürece sorun yok. Dünya kupasının en güzel kızları, plajda yaşanan garip olay gibi fotoğraf galerilerine pek bir lafım yok. Başlık doğru olduğu sürece ne istiyorsanız koyabilirsiniz. Sonuçta her içeriğin hitap ettiği bir kitle vardır.

Ancak okumak istediğiniz bir haber için fotoğraf galeri yapılıyorsa orada durmak lazım. Bir parağraf okuyacağız diye 10 tık yapmamız gerekiyor. Fotoğraf galerisi yapmayan da 1-2 parağraflık sayfalar ile içeriği yayınlıyor. Yazının toplamı 500 kelime ama 8 sayfaya yayılmış durumda. Durmadan kendini yenileyen sayfaları da unutmayalım.

Son zamanlarda bir de hareketli gif akımı çıktı. Bu da bir retro tabii, 90’ların sonunda bütün web sitelerinde olan animasyonlar gene ekranlarımızda. Bu yazıyı yazarken alt alta 17 tane hareketli gif olan bir sayfa tasarımı bile gördüm. En son “I Kiss You Mahir” bu tasarımı kullanmıştı sanırım.

Sanmayın ki bunu sadece büyük mecralar yapıyor. Maalesef bunu içerik üreten herkes yapıyor. İnternette bir şey okumaya çalışmak bazen gerçekten sinir bozucu olabiliyor.

Yıllar önce Amerika’da katıldığım bir konferansda bir bloggera nasıl para kazandığı soruldu. Blogger reklam modellerinin kendisi gibi niş içerik üretenler için yeterli olmadığını anlattı. Ancak para kazanmak için okur deneyiminden feragat etmeyeceğini, kendi içeriğinin değerini bilen markalar ile sponsorluk anlaşmaları yaptığını anlattı. Kendi içeriği ve hedef kitlesine göre kendi ölçümleme kriterlerini yaratmıştı. Bunu yaparken de, rakamlara değil, yarattığı faydaya odaklanmıştı.

Eminim içerik üreten arkadaşlar da, bu tıklama ekonomisinden şikayetçidir. İçerik üreten birinin en büyük motivasyonunun kaliteli içerik üretmek olduğunu düşüyorum. O zaman bu duruma bir el atma zamanı geldi. Reklamverenler, yayıncılar, reklamcılar oturup bu işe bir el atacaklar. Artık buna etik mi diyecekler, yoksa Amerikalı bloggerın önerdiği gibi yeni ölçüm metodları mı geliştirecekler bilmiyorum. Ama bu gidişatın iyi olmadığı ve günün birinde masanın etrafında oturan herkesi kötü etkileyeceği aşikar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s