Akıllı Sağlık

Hardware Plus dergisi Temmuz 2014 sayısında yayınlanan yazım

fitness

Geçen ay mobil telefon seçiminden bahsederken iOS’in eksik kaldığını düşündüğüm taraflarından da bahsetmiştim. Apple’da durumun farkında olmalı ki iOS 8 ile önemli değişikliklere karar verdi.

Konferansı izlerken takip ettiğim sosyal medya yorumları, lansman etkinliğinden pek etkilenmemişti. Daha fazlasını bekliyordu. Ancak okuduğum bir yorum güzel özetledi etkinliği, ‘Apple sınırlamaları kaldırdı, yazılım geliştiricilere inovasyonu siz yapın dedi’. Evet, bence de durum aynen bu. Geçen yazıda bahsettiğim uygulamaların birbiri ile konuşamaması, WP’deki Live Tile veya Android’deki widget uygulamalarının bir benzeri olmaması gibi konularda bir adım attı. Ancak attıkları bu adımlar tam anlamıyla, bu alandaki ihtiyaçlara cevap verebilecek mi göreceğiz. Şimdilik verilen izinler çok sınırlı. Uygulamalar birbiri ile istediği gibi değil Apple’in izin verdiği ölçüde konuşabilecek. Widget sadece ‘Notification’ penceresinde çalışacak gibi. İlk bakışta WP Live Tile veya Android, daha fazla potansiyele sahip gibiler. Ancak, Apple geliştiricilerinin mevcut sınırlar içinde yaptıklarına bakarsak, bu izinler ile etkileyici uygulamalar çıkmasını bekleyebiliriz. Hemen burada farklı bir bakış açısını da ortaya koymak istiyorum. Getirilen bu sınırlamaların güvenlik ve gizlilik için gerekli olduğunu düşünüyorum. Android platformuna uzak durmamın sebebi güvenlik alanındaki boşluk ve uygulamalar üzerindeki denetim eksikliği.

Benim esas beklediğim duyuru ‘akıllı saat’ duyurusuydu. Donanım olarak bu konferansda göremedik ama gelişini uzaktan belli etti. Mail uygulamasına gelen yeni seçenekler, saat gibi daha küçük bir ekrandan mail kullanımını kolaylaştrıyor. Notification alanında çalışmasına izin verilen widget’lar aynı şekilde bir saatin ekranında da çalışabilir. 3. Parti klavyeler ile küçük ekranlar için daha uyumlu bir tasarım görebiliriz.

iOS ile birlikte duyurulan Sağlık uygulaması da, sahneye son dekoru koydu. Şimdi bize bu bilgileri toparlayacak bir cihaz lazım. Piyasada bazı modeler mevcut ama bence yeterli değil.

Nike Fuelband ilk çıktığında alanlardandım. Bir süre kullandıktan sonra bir işe yaramadığı için kenara koyduğum pahalı oyuncaklarımın arasına katıldı. Neden işe yaramadığını kısaca anlatayım. Bir şekilde spor yapıyorsanız mutlaka nabız bilgisine ihtiyacınız var. Kolunuzu ne kadar oynattığınız ile yapılan ölçüm sağlıklı olmuyor. Araba kullanırken, bisiklete bindiğimden daha fazla kalori yakabiliyorum. Tamam bu örneği biraz abarttım ama durum bundan çok da farklı değil. Bu nedenle piyasada nabız verisi almadan hesaplama yapan bütün cihazlar benim için yeterli değil. Piyasada nabız verisi alan cihazlar var, ancak bunlar ya çok pahalı ya da tasarım olarak çok çirkin.

Benim bu cihazlardan beklentim yaptığım sporları anlaması veya önceden benim bir listeden seçmem, sonra performanslarımı değerlendirerek, öneride bulunması. Murat kilo vermek istiyorsan şu sporu, şu nabızda şu kadar yap. Yok eğer kardio yapmak istiyorsan şunu yap gibi. Ortaya koyduğum performans amacıma ulaşmak için yeterli mi değil mi bana göstersin istiyorum. Hareketsiz kaldığım zamanlarda beni uyarsın ve kişisel hedefime göre bana kısa süreli hedefler versin. Bir nevi kişisel antröner gibi çalışsın yani.

Sağlık uygulamasının toparladığı verileri görünce biraz umutlandım doğrusu. Bir kere sürekli nabız bilgisi var. Bu bilgiyi toplayacak bir cihazı çıktığı gibi alırım. Ondan sonrası uygulamalara kalmış. Ellerindeki bu bilgilere göre bana bir antreman programı çıkarmaları çok zor olmasa gerek.

Nike Fuelband’ın hakkını yemeyim ama. Giyilebilir teknolojilerde önemli bir adım attı. En önemlisi teknolojiyi moda ile buluşturdu ve kadınların da kullanmasını sağladı. Kurumsal dünyada çalışan kadınların çoğunda Nike veya benzeri cihazları görmek mümkün. Bu işin bu kadar büyümesindeki en önemli başarı bence bu. Bakalım Apple’in beklenen akıllı saati bunu bir adım ileriye götürebilecek mi?

Advertisements

One thought on “Akıllı Sağlık

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s