Kahraman Windows Phone, iPhone’a karşı

Hardware Plus dergisi Haziran 2014 sayısında yayınlanan yazım

iphonewp

Akıllı telefonlar var olduğundan itibaren kullanıyorum. İlk akıllı telefonum Qtek 2020 idi, Microsoft’un Pocket PC Phone Edition işletim sistemini kullanıyordu. Office uygulamaları bile vardı, kopyala/yapıştır yapabiliyordu, GPRS ile e-posta alabiliyordu. Üçüncü parti yazılımlar satın alınabiliyordu. Tek eksiği, push teknolojisinin olmamasıydı. E-postalara ulaşabilmek için belli aralıklarda sunucu ile sekronize olmanız gerekiyordu. Bu eksiği iyi gören Blackberry bir süre gündeme oturdu. Daha sonra hayatımıza iPhone girdi ve çok hızlı bir şekilde popüler oldu. Ben ara sıra iPhone denesem de düzenli bir şekilde kullanmam iPhone 4 ile başladı. O günden bu yana Windows Phone ile iPhone arasında sürekli gidip geliyorum. Hala tam olarak bir tanesini seçebilmiş değilim. İkisinin de sevdiğim ve eksik bulduğum yanları var. Biraz onlardan bahsetmeye çalışacağım.

iPhone 4’den itibaren çıkan bütün modellerini düzenli kullandım, Windows Phone için bir çok marka/model olduğundan bunu söylemek mümkün değil. Bu resimde Android nerede diye sorabilirsiniz. Benim aram Android ile hiç iyi olmadı maalesef.

İki platformun da işletim sistemlerine bakarsak, iOS temeli sorunlu bir gökdelen gibi. Temelde bazı eksiklikleri var, ancak ekosistem o kadar büyüdü ki geri dönüp bu eksiklikleri kolay gideremiyorlar. Hatırlarsanız kopyala/yapıştır, multitasking gibi özellikler ne kadar geç geldi. Sürüm güncellemeleri ile gelen yenilikler pek iştah kabartmıyor. iOS hala birbiri ile entegre olamayan bir sürü uygulamayı barındıran bir işletim sistemi. Ekran üzerindeki küçük ikonların bir işlevi yok. Sürekli uygulamalar arasında geziniyorsunuz.

Windows Phone, özellikle WP8 ile, temelleri sağlam atılmış ama kısa kalmış bir bina. Microsoft’u Microsoft yapan yıllar içinde oluşturduğu yazılım geliştirme ekosistemiydi. Ancak telefon işinde yazılım geliştiricileri nasıl kaybettilerse, bir türlü uygulama olarak arayı kapatamıyorlar. Sayı olarak bakarsanız binlerce uygulama var, ama işe yarar uygulama elin parmakları kadar az, olan bazı uygulamalar işlevsellik ve performans olarak iOS versiyonlarının gerisinde kalıyor. Instagram uygulaması yıllar sonra geldi, ve halen beta. En çok kullanılan uygulamalardan biri olan whatsapp’ın Windows Phone versiyonu sorunlu. Mesajlar iPhone’a göre daha geç düşüyor. Windows Phone’da notifications kısmı tamamen kayıp, uyarıları bir arada göremediğiniz gibi, uygulamaların uyarı ayarları da iOS’dekilere göre eksik. Yeni işletim sistemi güncellemesi ile bu konuda bir adım atacaklarını belirtelim.

Bir dergide veya internet sitesinde gördüğünüz uygulama %99 Windows Phone’da yok. Bu yüzden WP kullanıcıları dünyayı birkaç adım geriden takip ediyorlar. Evdeki Sonos müzik sisteminin Windows Phone için uygulaması yok mesela. Günlük hayattan bir örnek vermek gerekirse, geçenlerde Koçtaş’a gitmem gerekti, iOS’de olan uygulamasını indirip, bulunduğum yere en yakın olan şubesine tarif alabildim. WP’de ise böyle bir uygulama yok.

Peki nesini seviyorum WP’nin. Tasarım olarak, iOS’e göre daha büyük bir potansiyeli var. Uygulamalar ile işletim sistemi daha entegre. Tek bir yerde tüm sosyal medya güncellemelerini görmeniz mümkün, bir yerden bütün sosyal medya mesajlarınızı da gönderebilirsiniz. Live Tile denilen özellik sayesinde, bazı uygulamaları açmadan istediğiniz bilgiye ulaşmanız mükmün hava durumu sürekli güncel mesela. Data hattınızı ne kadar kullandığınızı da gene bir bakışta görebiliyorsunuz. Üstelik limitiniz dolmaya yaklaştığında arka plan internet kullanımını kendi sınırlayabiliyor, telefonu restart ederseniz uygulamayı yeniden başlatmayı hatırlamanız da gerekmiyor. Ancak bu potansiyeli kullanan uygulama sayısı çok az, ve nedense istenilen hıza bir türlü erişemiyor.

iOS’in alıştığımız ara yüzü artık misyonunu doldurdu, köklü bir değişikliğe gitmezlerse bundan sonra düşüşe geçeceklerdir. Ancak şimdilik uygulamaların sayısı ve kalitesi yüzünden vazgeçmesi kolay olmuyor.

Kısacası, Windows Phone 8.1 güncellemesi çıkana kadar, yeniden iPhone’a dönüyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s