12 Years a Slave

Hardware Plus dergisi Nisan 2014 sayısında yayınlanan yazım

12-years-a-slave

 

Mart ayı pek çok anlamda hareketli geçti. Ben diğer gelişmeleri kenara koyarak, bu yazı fikrini ortaya atan Oscar ödül töreninden bahsederek başlayım. Bu sene büyük ödülü bence Twitter kazandı. Bunca reklam ve WOM’a rağmen Twitter hala zarar açıklarsa kendi iş modellerini gözden geçirmeleri gerekir. Yardımcı ödül ise Samsung’a gitti. Planlı veya değil ama tüm dünyanın izlediği bu etkinlikte kendilerine bir yer almayı başardılar.

Gelelim yazının başlığına, en iyi film Oscar’ını bu sene ’12 Years a Slave’ kazandı. Kölelik dönemi Amerikasını ele alan bir yapıt. Günümüzden bakınca, bakın ne zor zamanlardan geçilmiş ama insan hakları vs… ne güzel bu günler geride kaldı diye düşünüyor insanlar.

Peki gerçekten kölelik bitti mi?

Ben yeni bir kölelik dönemi yaşadığımızı düşünüyorum. Bu dönemin adı ‘Teknoloji Köleliği’. Teknolojinin insanların hayatlarını kolaylaştırması gerekirken, yanlış kullanma veya zihinsel olarak teknolojinin gelişme hızına ayak uyduramamaktan dolayı gelen bir kölelik.

Ben iş hayatıma uluslarası bir şirkette başladım. Bu nedenle ilk işe başladığımda e-posta gayet aktif kullanılıyordu. Öyle teleks falan görmedim. Şirket içinde her ne kadar e-posta kullanılsa da, şirket dışı ile iş yaparken faks 1 numaralı iletişim aracıydı. İşe başladığımda yanıma Outlook kullanmayı öğretmek için gelen bilgi işlem çalışanına, Outlook biliyorum siz bana faks makinasını öğretin demiştim. Hala da sevmem faks makinalarını, kullanmayı da beceremem. Bazılarından hat alman gerekir, bazılarında kağıt ters konur. Karşı tarafa boş faks çekmişliğim çoktur.

Teknolojinin inanılmaz hızına tanıklık etti bizim kuşak. Sadece şirkette kullanabildiğimiz e-postları daha sonra RSA kartlar sayesinde evden almaya başladık. OWA (Outlook Web Access) girdi hatatımıza, bir tarayıcı üzerinden maillarımıza ulaşabildik. İlk akıllı telefonum olan Qtek 2020 ile mobil cihaz üzerinden sadece e-posta değil, Office dökümanlarını açmaya başladım, hatta kopyala/yapıştır bile yaptım bu cihazla 🙂

Bu teknolojik gelişmenin maalesef hayatımıza olumsuz bir katkısı da oldu. İşin sınırlarını kaçırdık. Haftasonu arkadaş buluşmasında sohbet ederken birden kendinizi bir iş e-postasına cevap verirken bulabiliyorsunuz, gecenin 11:00’de sabah 8:00 için toplantı talebi alabiliyorsunuz. Şirket ağınıza evden ulaşabildiğiniz için ailenize ayırmanız gerken zamanda, sunum hazırlayabiliyorsunuz.

İş hayatımınızda yaşadığımız bu değişim, sosyal medya ile özel hayatımıza da girdi. Check-in olmadan masaya oturamaz, fotoğrafını çekmeden yemeğimizi yiyemez olduk. Çevremizdeki insanlarla sohbet etmek yerine, elimizdeki cihazlarla, sosyal medyada sohbet ediyoruz.

İşte bütün bunlar teknolojinin yanlış kullanılması

Daha öncede söylediğim gibi teknolojinin amacı hayatımızı kolaylaştırmak. Katma değeri düşük işlere ayırdığımız zamanı azaltarak, bize kazandırdığı zamanı üretime ve sevdiklerimize aktarabilmek.

Ancak umutluyum, bu kölelikten kurtulmamız yakın Özellikle yabancı şirketler iş yaşamındaki bu gidişatın farkında. Hepsinde İş-Yaşam dengesi konuşuluyor. Gördüler ki uzun saatler çalışmak ile verimli çalışmak aynı şey değil. Bu yüzden esnek çalışma saatleri, ev-ofis imkanları getirdiler ve destekliyorlar. Uzun yıllar çalıştığım eski iş yerimde kar yere düşer düşmez e-posta gelirdi insan kaynaklarından ‘Arkadaşlar ofise gitmeniz şart değilse evden çalışın’ diye. İşte teknolojinin yaşam kalitesine olumlu etkisi üzerine ufak bir örnek.

Özel hayatımıza gelince, bu kölelikten kurtalmak sadece bizim elimizde.

Unutmayalım, iş hayatımızda daha verimli, özel hayatımızda ise sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirebilmemizi sağlamak için var teknoloji. Kölesi olmadan, nimetlerinden faydalanalım.

Advertisements

One thought on “12 Years a Slave

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s