Akıllı Ev – Bölüm 2

Bir önceki yazıda, akıllı ev için ürün önerilerinden bahsetmiştim. Bu ürünlerin her birinin kendi uygulaması var. Mobil cihazınızdan farklı uygulamalar ile evi kontrol etmek biraz zor olabilir. Işıkları açmak için bir uygulama, müzik için başka bir uygulama. İşleri kolaylaştıralım derken daha zor hale getirmek mümkün.

Neyse ki, bunun için de bir çözüm var. Revolv sayesinde tek uygulama ile farkı bileşenleri kontrol etmek mümkün. Şimdilik her ürün/çözümü desteklemiyor ama bir önceki yazıda bahsettiğimiz Sonos, Philips Hue, Belkin ürünleri destekleniyor. Zamanla daha fazla uygulama desteklenecektir. Şimdilik hangi uygulamaların desteklendiğine web sitelerinden bakabilirsiniz.

Şimdi esas konuya gelelim. Kombiyi uzaktan nasıl kontrol edebiliriz. Bunun için operatör firmanın reklamında bahsettiği kurumsal çözümlere ihtiyacımız yok.

2011 yılında, eski Apple çalışanı tarafından kurulan şirketin çıkardığı Nest thermostat bu iş için yeterli. Aslında Nest tek alternatif değil, başka markaların benzer ürünleri var, fakat Nest tasarım olarak çok farklı bir ürün, bir de arkasına eski Apple çalışanı tarafından dizayn edilmiş söylentilerini eklediğinizde ürün çok ilgi çekici bir hale geldi.

nest

Nest ile kombinizi cep telefonunuzdan kontrol etmeniz mümkün. Kendi internet bağlantısı sayesinde bulunduğunuz yerin hava durumu tahminine göre akıllı algoritmalar ile evin ısısını ayarlayabiliyor. Ayrıca sensörleri sayesinde evde kimse olmadığını anlayarak ev ısısını düşürebiliyor. Şirketin vaadi, enerji faturanızda %5’e varan bir azalma sağlayabilmesi.

Nest’in web sitesinde şimdilik sadece Amerika ve Kanada için ürünün desteklendiği söyleniyor. Bu ürün bizim evde çalışır mı diye epey bir araştırdım. Kısaca geldiğim nokta şöyle:

Öncelikle ürün düşük voltajlı sistemler (24V) ile çalışıyor. Bu ürünü çalıştırabilmek için mevcut sisteminizin çalıştığı voltajı öğrenerek ile başlayabiliriz. Bunun için en kolay yol, ürünün kullanma rehberini bulup bakmak. Evde kullandığımız Buderus sistem aşağıda görebildiğimiz gibi bu iş için uygun.

Buderus

İkinci adım düzenek. Nest web sitesi örnek bir fotoğraf koymuş. Kablo bağlantılarınız buna benziyor mu?

Capture

Hemen evdeki termostatın kapağını kaldırıp elimizdeki sisteme bakıyoruz.

WP_20131128_002

Evet benziyor. 4 kablo, 2’si bağlı değil. Bunlardan biri sisteme opsiyonel takılan dış sensör için. Bizde olmadığından bağlı olmaması normal, diğeri gece/gündüz ayarı için olabilir diye tahmin ediyorum. Çünkü bizim sistemin gece ayarı çalışmıyor. Otomatiğe alsanız bile sürekli gündüz ayarında çalışıyor, kısacası burada bir şeyler yanlış. Sebebi bu bağlı olmayan kablo olabilir.

Teknik olarak bu ürün, evdeki Buderus sistem ile çalışır mı, çalışır ancak biraz daha araştırdığımda görüyorum ki kullanımda bazı sorunlar var.

  • Nest’te zaman ve hava durumu ayarı bölge kodu ile yapılıyor. Bu aşamada sadece Amerika ve Kanada desteklendiği için,  İstanbul zamanı ve hava durumu tahminini ayarlamanın bir yolu yok.
  • Evde kimse olmadığını anlayan Auto Away özelliği sadece gündüz saatlerinde çalışıyor. Saati ayarlayamadığımızdan bunu da kullanmak mümkün değil.
  • iOS uygulaması sadece Amerika store’da var. Bunu çözmek basit.

Yapılan yorumlardan anladığım kadarıyla, kurulum sırasında bölge kodu girmezseniz cihazı internete bağlamanız da mümkün olmuyor. Bu durumda bu ürüne para verip almak pek mantıklı değil. Ürünü internete bağlamadan sadece manuel bir thermostat olarak kullanabilirsiniz. Akıllı algoritmalar, uzaktan yönetim mümkün değil tabii bu durumda. Nest’in yakında İngiltere için satışa çıkacağı söylentileri var. Bir süre sonra Avrupa desteği de gelecektir.

Bu kadar beklemek istemeyenler için internet üzerinde çeşitli hack forumları var. Ben incelemelerimde pek kullanışlı bir şey göremedim, en azından şimdilik.

Güncelleme: Nest yeni yazılımı ile 10 Avrupa ülkesi için bölge kodu desteği vermeye başlamış. Türkiye maalesef aralarında yok. Detay burada.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s