Akıllı Ev – Bölüm 1

smarthome

Geçenlerde Vodafone reklamlarında gördüğüm kombiyi cepten yakma fikri bir süredir araştırdığım Nest termostat konusunu aklıma getirdi. O konuya girmeden önce meselenin bütününe bir bakalım.

Akıllı ev konsepti, benim gibi teknoloji seven herkesin uzun zamandır gündeminde olan bir konu. El çırpması ile ışıkları yaktığımız, perdeleri kumanda ile açıp/kapadığımız evimiz bizim için Atılgan’ın kaptan köşkü kadar ileri teknolojiyi temsil ediyor 🙂

Wi-fi teknolojisinin gelişmesi ile birlikte artık akıllı ev kurması daha kolay. Eskiden büyük paralar verdiğimiz, sonra evdeki her cihaz ile çalıştıramadığımız evrensel kumandaların yerini ise tabletler aldı.

Akıllı evin bileşenlerine ve alternatiflerimize göz atalım.

Televizyon ve uydu alıcı, akıllı evin olmazsa olmaz bileşenleri. Yıllardır bu cihazları tek kumandadan yönetebilmek için uğraştık. Şimdi bir tablet ile kumandasız ortama çok yakınız.

Televizyonum Samsung marka, iOS üzerinde çalışan bir uygulaması var. Bu sayede kaynak seçimi yapmak, sesi kumanda etmek mümkün. Yeni televizyonlarda, tablet ekranında TV içeriğini izlemek de mümkün diyor. Ancak uygulama açıklamasına bakarsak HDMI bağlantılı cihazları desteklemediği yazıyor. O zaman ben ne anladım bu işten. HDMI dışında bağlantı kullanan kaldı mı? Tabii, önemli bir nokta iOS üzerinden TV açılmıyor. Normal kumandası ile açtıktan sonra TV kablosuz internete bağlanıyor ve uygulama çalışır hale geliyor. Uygulama üzerinden televizyonu kapatabiliyoruz.

Uydu alıcı olarak,  Digiturk’ün HY6100 modeline sahipseniz, Digiturk Guide uygulaması ile uydu alıcınızı kumanda edebilirsiniz. Bunun için uydu alıcınızı internete bağlamanız gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Daha sonra uygulama içerisinden kumanda üzerinden yapabildiğiniz işlemleri yapabiliyorsunuz. Bu yazıyı yazarken, uygulama ile kutu bir türlü birbirlerini görmedi. Bu nedenle uygulama ile kutuyu açabiliyor muyuz bakamadım ama kapatabildiğimiz kesin.

Digi

Oyun konsolu, tercihim ise Xbox. Xbox’ın smartglass uygulaması ile, Xbox’ı kumanda etmek hatta bazı oyunlar için tabletinizi 2. Ekran olarak kullanmanız mümkün. Smartglass Xbox’ı uzaktan açmıyor, gene düğmesine basmamız yada kendi kumandası ile açmamız gerek. Oyun oynamak için eninde sonunda Xbox kumandasını kullanacağımızdan, Smartglass’ı 2. Ekran olarak kullanmak daha mantıklı. Pek kullanacağınızı sanmam ama eğer internette dolaşmak için Xbox’u kullanıyorsanız, Smartglass’ı klavye olarak kullanmanız pratik olabilir.

Yukardaki cihazlar söz konusunu olduğunda, arada bir donup kalmaları kaçınılmaz. Bu yüzden bunların bağlı oldukları prizi, uzaktan kontrol edebilmek gerek. Hele cihazların fişi, ulaşılması zor bir yerdeyse bir mecburiyet.

Belkin Wemo, gene iOS üzerinden kumanda edebileceğimiz ve wi-fi ile çalışan priz kontrolü sağlıyor. Apple Store Türkiye üzerinden satın alabiliyoruz. Belkin biraz pahalı bir çözüm, eğer fazladan bir kumandaya itiraz etmezseniz Bauhaus’da kendi kumandasıyla bu işi yapabilen alternatifler mevcut.

Perdelerimizi de mobil cihazlardan kontrol etmek mümkün. Bir çok perde/stor firması düzeneklerini uygulama üzerinden kontrol etmemize olanak sağlıyor. Tente sistemleri yapan Palmiye güzel bir örnek. Isıtıcıdan, aydınlatmaya her ayrıntıyı mobil cihazınızdan kontrol edebiliyorsunuz.

Akıllı süpürgeler sayesinde evimizin temizliğini de uygulamalar ile yapabiliriz. Geçen sene CES fuarında LG Roboking’i görmüştüm. Üzerindeki 2tane kamera ile oldukça sofistike bir teknolojiye sahip. İnternet sitesinde Android uygulaması ile ilgili bilgi bulamadım, ancak fuarda gördüğüm model, Android bir cep telefonu üzerinden kumanda ediliyordu. Samsung’da ise Navibot S Android ile yönetebileceğiz akıllı süpürge. Samsung’un internet sitesinde de Android ile kumanda konusunda bir şey bulamadım. Neyseki youtube’da IFA 2012’de çekilmiş videoyu buldum, yoksa kendime inanmayacaktım.

Akıllı buzdolapları için daha erken. Buzdolabı üzerindeki ekrandan Twitter’a girmek pek anlamlı olmadığına göre, bu özellikteki cihazları pas geçebiliriz. Marketten aldığımız ürünlerin üzerinde RFID gibi bir etiketleme olursa, son kullanım tarihlerini, ne kadar kullanıldıklarını görmek, eksilenleri otomatik yeni sipariş vermek mümkün olabilir. Şimdilik sadece teoride mümkün, pratikte yakın gelecekte göreceğimizi pek sanmıyorum. RFID, ekstra bir maliyet getirir üreticiye. Ancak bu RFID sayesinde perakende sevkiyatlarında bir takım kolaylıklar ve tasarruf elde edebilirlerse o zaman daha hızlı hayata geçebilir.

Aydınlatma, bu bölümde bahsedeceğim son bileşen. Daha önce bahsettiğim Belkin sistemleri aydınlatmada kullanabiliriz. Daha iyi çözüm ise Philips Hue. Philips’de lambaların kendi wi-fi bağlantıları olduğu için tek yapmanız standart bir düğe takmak. Ayrıca bu lambaların renk ayarını iOS uygulaması üzerinden yapabiliyoruz. Şimdilik satışı sadece Apple Store’lar üzerinden ve maalesef Türkiye internet mağazasında yok. Philips Hue, Teknoseyir’de detaylı olarak incelenmiş. Özkan ve Murat’ın ellerine sağlık 🙂

Müzik için Spotify Türkiye’ye gelmeden daha karmaşık çözümler üretmek zorundaydım. Artık sadece Spotify dinlediğim için bütün müzik sistemini Sonos’a çevirdim. Sonos’un Windows Phone hariç bütün platformlar için uygulaması var. Bu sayede evdeki her hangi bir bilgisayardan müzik dinleyebiliyorsunuz. Sonos’un ses kalitesi de hiç fena değil, çok hassas kulakları mutlu etmez belki ama benim gibi sıradan bir dinleyici için fazlasıyla yeterli. Bose’de yeni wi-fi sistemleri tanıttı, ancak desteklediği servis sayısı şimdilik çok az. Sonos’un desteklemediği bir servis yok gibi. Sonos’un Connect ve Connect:Amp ürünleri sayesinde sıfırdan wi-fi sisteme yatırım yapmak zorunda da değilsiniz. Evinizedeki anfi ve kolonları Sonos ürünleri ile kablosuz kullanabilirsiniz.Eğer paranız bolsa, Spotify’in yeni çıkardığı Spotify Connect protokolünü destekleyen Bang&Olufsen A9 sizi hem görüntü hem de ses olarak fazlasıyla mutlu edebilir.

A9

İzleme sistemleri akıllı evin önemli bir parçası. Çocuğu olan herkesin IP kamera sistemi uzmanı olduğunu varsayarak bu konuda fazla kelam etmiyorum. Yeni başlayacaklar için en kolay yoldan kurabilecekleri sistemler için Türkiye Apple Store mağazasına bakmalarını tavsiye ederim.

Güvenlik için kamera ve alarm sistemlerini pas geçiyorum, benim en çok ilgimi çeken evin kapısını cep telefonundan açmak 🙂 Tam oyunun ortasında kapı çalınması çok sinir bozucu, internet üzerinden başkalarıyla oynarken oyunu durdurmak gibi bir şey de mümkün değil. Bu yüzden önemli bir ihtiyaç 🙂 Cepten kapı çalındığını uyarısını almak, istersem kapıdaki kameraya bağlanarak gelen kişiyi ekranda görmek ve bir tuşa basarak kapıyı açmayı istiyorum. Bunları yapan ürünü buldum gibi, biraz daha detaylı araştırma yapmam lazım.

Farklı alternatiflere bakmak isterseniz Amazon’un akıllı ev bölümünü tavsiye ederim. Eklemek/önermek istediğiniz ürünleri gönderirseniz, onları da eklerim.

Bir sonraki bölümde, uzaktan kombiyi çalıştırabilir miyiz, konusuna değineceğim 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s