Konsol Savaşları – Bölüm 2

PS4 vs Xbox One composite

Başlamadan önce şunu belirteyim, benim 2001’den itibaren sadece Xbox’ım oldu. PS deneyimim arkadaşlarda oynadığım kısıtlı tecrübe ile sınırlı. Bu yüzden rekabetin Xbox tarafına dair aktaracak daha fazla tecrübem var. Daha fazla Xbox anlatırsam sebebi bu, yanlış anlaşılmasın. Tamamen tarafsız olmaya çalışacağım.

Bizim evdeki Xbox ailesi 🙂 Tasarım olarak bence en güzeli orijinal Xbox.

Bebekler

Oyuncu dünyası çok kabaca 2’ye ayrılıyor:

  • Core Gamer: Bunun Türkçesine ne demek lazım emin değilim. Hakiki oyuncu diyelim şimdilik 🙂 Bu kitlenin kimi temsil ettiğini çok iyi tahmin ediyorsunuz. Oyun oynamayı ciddiye alan, kazanmak için oynayan, oyun keyfini artırmak veya daha iyi bir deneyim yaşamak için DLC, season pass gibi ekstralara para harcayan kitle. Bu kitle için olmazsa olmaz bir özellik ise internet üzerinden çoklu oyuncu deneyimi. Tabii ki oyunların kalitesi ve çeşitliliği ayrıca önemli, bundan söz etmeye gerek bile yok. Ben kendimi bu kategoride görüyorum.
  • Family Gamer: Bu kitle daha basit oyunları, eğlence amaçlı ailecek oynayan kişiler. Aslında bu sınıfı yaratan vakti zamanında Wii oldu. Oyun oynamak ile alakası olmayan bir sürü insan Wii ile spor oyunları ile tanıştı ve işin kötüsü keyif de aldılar. Bizi kötü grafikli oyunlara eşlik etmeye zorladılar 🙂 Bu sınıf Kinect’in çıkışı ile tamamen Xbox’a yöneldi. Kinect’e özel oyunlar ailelerin çocukları ile birlikte ekran başında oyun oynamasında yeni bir sayfa açtı. Gene bu grup içinde bir kısım insan, konsolundan sadece oyun oynamayı değil, bir eğlence sistemi olarak faydalanmayı istedi. Xbox 360 çıktığı ilk günden itibaren “Oturma odası” lafını sürekli kullandı. Son dönemde hayatımıza bir de fitness girdi. Oyun konsolları ile aynı zamanda spor yapmak isteyen bir kitle ortaya çıktı.

Bu tanımlamaları yaptıktan sonra sanırım hangi konsolun, hangi kitleyi hedeflediği bariz. PS4, core gamer kitlesinin ilgisini üzerinde tutmak istiyor. Bu yüzden onlar için hep blockbuster denilen hit oyunlar ön planda. Kamera, move, medya özellikleri ise arka planda kaldı.

Xbox için ise aile ön planda. Sadece oyun konsolu olmak değil, oturma odanızda bir eğlence cihazı olmak istiyor. Tanıtım videolarına bakarsanız oyunlardan çok TV entegrasyonundan bahsediyor.

Tabii bu hedeflemeyi yanlış anlamamak lazım. PS4’de medya işini epey iyi yapıyor. Xbox’da olan Netflix, Hulu gibi servisler onlarda da var. Müzik olduğunu biliyorum ama hangi servis emin değilim. Xbox’a gelince oyun konusunda bence en az PS4 kadar iyi. Oyun performansı için düşüncemi bir önceki yazıda anlattım zaten. Eğer okumadıysanız, “ama o daha güçlü vs” tartışmasına girmeden önce bir bakın isterseniz. Blockbuster oyunlar zaten platform bağımsız, yani her iki konsolda da çalışıyor. Exclusive, yani sadece bir konsolda çalışan özel oyunlara baktığımızda her iki platformda da çok kaliteli oyunlar mevcut.

PS4 açısından bakacak olursak, sürekli konuşulan kağıt üzerinde sahip oldukları fazladan güç onları ön plana çıkarıyor. Daha fazla exclusive oyuna odaklanmış gibiler, bir yanda da bağımsız oyunlar denilen, daha ufak yapımcılardan çıkan basit ama eğlenceli oyunlara kapılarını açmış durumdalar. Oyun sırasında video çekip, bunu paylaşmaya olanak sağlıyorlar. Bu özellik şimdilik Xbox One’da yok, 2014 başında geleceği söyleniliyor. Fiziksel olarak ise daha ufak ve güzel bir tasarıma sahip. Benim fikrim medya tarafına da yatırımlarını artıracaklar, özellikle Sony’in elinde bulunan Sony Pictures, Sony Music gibi nimetleri bir şekilde konsol ile bağlayacaklardır. Oturma odasını gözden çıkaracaklarını hiç sanmam.

Capture

Xbox One açısından bakarsak, medya konusunda zaten bir adım öndeydi. Xbox 360’ı “Media Center Extender” olarak kullanabiliyorduk. Yani evimizde media center özellikleri olan bir bilgisayardaki tüm içeriğe Xbox üzerinden ulaşabiliyorduk. Sonradan uygulamalar hayatımıza girdi. Bugün avrupadaki pek çok büyük TV platormunun Xbox üzerinde uygulaması var. İngiltere’nin en önemli paralı TV platformu Sky’in, yıllardır Xbox’a ciddi bir yatırımı var. Microsoft, Xbox’a uygulama geliştirmek isteyenler için yeni bir program açıkladı. Artık Microsoft’a bağlı kalmadan uygulama geliştirmek mümkün. Sadece onaya Microsoft’a gidecek, bir nevi Apple mantığı yani, “there is an app for that”. Bu sayede özellikle TV uygulamalarının sayısında büyük bir artış var.

Xbox One’da medya oynatmadaki liderliği perçinleyecek önemli bir adım daha atılmış durumda. Xbox One’da, PS4’de olmayan bir giriş var, HDMI IN. Bu özellik sayesinde TV kutunuzu Xbox’a bağlamak mümkün. TV yönetimini ise Xbox üzerinden yapıyorsunuz. Kinect’in sesli komutları sayesinde TV kanalı değiştirmek mümkün. Hatta oyun oynarken ekranı ikiye bölüp, 3/2’sinde oyun oynayıp 3/1’inde haberlere bakabilirsiniz.

Kotaku’da HDMI IN özelliğinin farklı şekillerde de kullanıldığını görebilirsiniz. İlk örnekler, Xbox One’a PS4 bağlayıp oynamak. Neden böyle bir şey yapmak istersiniz bilemeyeceğim. Diğeri ise Xbox One’a, başka bir Xbox One bağlamak ve ona da Xbox 360 bağlayarak, eski oyunlarınızı oynamanız. Bunun için neden 2 tane Xbox One’a ihtiyaç var onu çözemedim. Bir tane Xbox One’a, Xbox 360 bağlayarak oyunları oynayabileceğimizi sanıyorum.

Xbox One’ın PS4’den pahalı olmasının sebebi olan Kinect ise çok farklı bir konu. Kinect şimdiye kadar core gamer denen kitleyi heyecanlandıracak bir oyun deneyimi yaratamadı. Blockbuster dediğimiz oyunlarda Kinect’den pek faydalanamadı. Ancak Kinect’in artık standart olması, daha fazla kullanılacağı ve oyun geliştiricilerinde bundan daha fazla yararlanacağını öngörebiliriz.

İlk örneği ise Battlefiled 4 ile göreceğiz. Kinect sayesinde sağa sola yaslanma hareketini kafamızı kullanarak yapabileceğiz. Bu özelliği sevmeyecek bir core gamer gösterin bana. Ne zaman siper almak için yere yatarız, koltuğun arkasına saklanırız. İşte o zaman FPS oynamak için bilgisayarımı bırakır konsol başına geçerim. Eski kafalı olduğumdan, FPS’lerde mouse/klavye ikilisi ile daha iyiyim.

Xbox oyun konusundaki algıyı kırmak içinde akıllıca bir yatırım yapıyor. Blockbuster oyunlara, sadece Xbox kullanıcıları için ek içerik çıkartıyor. FIFA14’de ultimate team’e Legends diye bir ek çıkardılar mesela. Sadece Xbox kullanıcıları bu oyunculara sahip olabiliyor. COD: Ghost içinde özel bir içerikten bahsediliyordu ama ne oldu takip edemedim. Bundan sonrada bu ataklara devam ederek, core gamer kitlesini kendine çekmeye çalışacaktır.

Son yıllarda popüler olan fitness konusu da artık oyun konsollarının gündeminde. Kinect ile beraber evde eğlenceli bir şekilde spor yapma konsepti epey ilgi topladı. Kinect Nike Training’i bir süre denedim. Gerçekten eve kişisel spor hocası tutmuşsunuz gibi. 20-25 dakikalık bir antreman ile canınız çıkabiliyor. Ben kullanmaya devam edemedim çünkü Xbox salonun ortasında ve spor hareketleri için hareket kabiliyetim sınırlı. Sırf bunun için bile Xbox’u ayrı bir odaya taşımayı planlıyorum.

Xbox One, Kinect’in fitness üzerinde yakaladığı ilgiyi bir adım daha ileri çıkarmak için “Xbox Fitness” uygulamasını hayata geçirdi. Profesyonel eğitmenler eşliğinde evinizde spor yapabiliyorsunuz. Şimdilik Xbox Live Gold üyeleri için ücretsiz, sonrasında ekstra abonelik gerekecek diye tahmin ediyorum.

Peki, hangi konsolu almalıyım?

İşte bu sorunun cevabı yukarıda anlatmaya çalıştığım farklı senaryolardan hangisinin size yakın olduğuna göre değişiyor.

Öncelikle bakmanız gereken exclusive oyunlar. Oynamak istediğiniz oyunlar hangi platformda? Halo oynamak istiyorsanız adres belli, GoW oynamak istiyorsanız belli. Bilmediğiniz oyunları deneyimlemek için fırsat yaratın belki hiç oynamadığınız bir oyun fikrinizi değiştirecek. Diğer platformu kullananan arkadaşınızı bir süre değiş tokuş yapmak için ikna edin. İki taraf içinde farklı bir deneyim yaşayın.

Oyunlarda Türkçe seslendirme ve altyazı sizin için ne kadar önemli. Bu da karar vermenizde önemli bir etken. Eğer çok önemli diyorsanız o zaman adres PS4. Şimdilik Xbox oyunlarında Türkçe desteği yok.

Eğer evinizde bir köşeyi spor salonuna çevirmek isterseniz, bunu yapabileceğiniz oyun konsolu ise Xbox.

Bir de bu anlatılan özelliklerin ne kadarını gerçekten kullanabileceğimize bakalım. Xbox One ile gelen TV entegrasyonu muhtemelen bizim bir işimize yaramayacak. Ben genede Digiturk kutusunu, Xbox One’a bağlama ihtimalini seviyorum 🙂 “Xbox play muhteşem yüzyıl” 🙂 Her iki konsolda olan, Netflix, Hulu gibi servisleri yakın zamanda kullanabileceğiz gibi gözükmüyor. Xbox Video, Xbox Music şimdilik Türkiye’de servis vermiyor ama 2014 başında olması planlanıyor. Kinect sadece ingilizce komutları anlıyor, bunu çok dert etmeyin. Zaten topu topu söyleyeceğiniz kelimeler “go to” “open” “Xbox Bing” vs.

Bir diğer önemli konu ise multiplayer deneyimi. Xbox Live paralı olduğu için eleştiriliyordu, PS4’de PSN’de paralı olmuş. İkisinde de bedava oyunlar var. İkisini de tecrübe etmek lazım, bir karar vermeden önce.

Benim için çok önemli bir konu ise, hangisinin online mağazasında daha fazla oyun seçeneği var ve piyasa fiyatlarına göre daha ucuz.  Örnek vermem gerekirse, GTA 5 şu anda Xbox Marketplace’de 149 TL. Piyasadan 70TL daha ucuz.

Fiyat ise benim için karar verme kriteri değil. İhtiyaçlarıma uygun olanı almak daha önemli.

Tabii bu önerileri, iki konsolunda piyasada olduğunu varsayarak yapıyorum. PS4’ün 13 Aralık’da piyasada olacağı açıklandı. Xbox One için henüz bir tarih yok. Grey market üzerinden Türkiye’ye gelecektir ama garantisiz bir cihaz almak her zaman risktir.

Ne zaman almalıyım?

Ben 1 sene beklemeyi düşünüyorum. Her iki konsolunda vaad ettiği özellikler bu süre içerisinde ne kadar hayata geçecek, hangi oyunlar, hangi içeriklerle, hangi konsola çıkacak bunu görmek istiyorum. Sonrasında çıkan tabloya göre karar vereceğim.

Kısacası, sakin olun. Derin bir nefes alın. Elinizde bir konsolunuz varsa, zaten size bir süre yetecek oyununuz vardır. COD, Battlefield 4 gibi oyunlar elinizdeki konsolda da gayet güzel çalışıyor. Yeni nesil konsollar eski oyunlarınızı oynatmayacak. Bir sonraki nesil blockbuster oyunları bekleyin. Ancak o zaman yeni konsolların grafik kalitelerini göreceğiz. Lansman zamanı çıkan 1-2 exclusive oyuna bakarak karar verilmez.

Konsolum geldi ve hemen almam lazım diyorsanız. O zaman bakınız bir üstteki cevap.

Keyifli oyunlar… Murat is out!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s