Konsol Savaşları – Bölüm 1

psxbox

PS mi, Xbox mı? Oyun konsolu ile ilgilenip de bu soruyu sormayan yoktur herhalde. Sürekli karşılaştırmalar yapılır.  İki tarafın fanboy’ları kendi sistemlerinin neden daha üstün olduğundan bahseder. Yeni nesil oyun konsollarının çıkması ile beraber, bu tartışmalar yeniden alevlendi. Yabancı teknoloji sitelerinde incelemeler, karşılaştırmalar şimdiden yayınlanmaya başladı.

Hatta bu karşılaştırma South Park’a bile konu oldu 🙂

Hangi konsolun teknik özellikleri nedir, bunlara girmeyeceğim. Ben 2 oyun konsolunun birbirinden çok farklı kesimlere hitap ettiğini düşünüyorum. Yazının diğer bölümünde bundan bahsedeceğim.

Teknik detaylara girmeyeceğim demekle birlikte. Aklıma gelen 1-2 noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Oyun konsolları her çıktığında ilk önce işlemci hızı, ram, grafik işlemci gibi parçalar ile değerlendirilir. Tabii ki bunlar önemli, sonuçta oynayacağınız oyunun kalitesini belirleyen unsurlar. Ancak önemli olan oynayacağınız oyunun bu özellikleri ne kadar iyi kullandığı. Sizin 200 km/s hızla gidebilecek bir arabanız varken 80 km/s ile gidiyorsanız, kullanmadığınız fazla gücün elinizde olmasının bir anlamı yok.

PS3 ve Xbox 360 lansmanı zamanında çıkan tartışmaları hatırlatmak istiyorum. PS3 çok özel bir işlemci ile donatıldı. O zamanlar, IBM tabanlı 7 çekirdekten oluşan işlemcinin Xbox 360’dan ne kadar daha güçlü olduğu konuşuluyordu. Peki sonuç ne oldu? PS3 oyunları gerçekten Xbox 360 oyunlarından daha mı iyiydi? Bu başka bir tartışma konusu, yıllarca bir sürü oyundan bir sürü ekran görüntüsü alınarak bu tartışma yapıldı. Kısaca arada bir fark varsa bile bu çok az oldu. Bunun en önemli nedeni, hit oyunlar platform bağımsız oyunlardı. Böyle bir oyun yapıyorsanız hem PS’de hem de Xbox’da hatta PC’de çalışacak şekilde kodlarsınız. Her bir platform için ayrı geliştirme yapmak inanılmaz pahalıya çıkar, bu nedenle hepsini aynı kod tabanından portlarsınız. Bu da elinizdeki konsol acaip güçlü olsa bile size diğerlerine benzer bir sonuç verecektir.

Bu söylediğim bir tek konsola özel oyunlarda farklı olabilir. Sadece bir konsol için çıkacak oyunda, tamamen o konsolun bütün gücünü ortaya koyacak şekilde hazırlanabilir. Ancak pratikte de bunun pek olmadığını söyleyebiliriz. Normal süreç dışı geliştirilecek her oyun ekstra maliyet demek olacağından en fazla biraz ayar çekilmiş olacaktır.

Kısacası PS3 ve Xbox 360 için olan oyunların grafik kalitelerine baktığımızda bir fark olmadığını söyleyebiliriz. Ben aynı durumun yeni nesil için de geçerli olacağını düşünüyorum.

Bunun ilk örneği Battlefield 4 ile yaşandı, oyun piyasaya çıkamadan önce 2 konsol arasındaki grafik kalitesi farkı çok konuşuldu. Bu konuda bir sürü video ve inceleme yazısı bulabilirsiniz. Ben bir tane aşağıda paylaştım. Gördüklerime göre sonuç birbirine benzer, çok kasarsak bir tanesi daha iyi demek mümkün ama her 2 konsol içinde gördüğüm kalite bana yeter. İşte bu yüzden teknik detaylar beni hiç ilgilendirmiyor.Gelecektede bazı oyunlar PS4’de, bazıları ise Xbox One’da daha iyi gözükecektir. Bu, oyunu geliştiren yapımcı firmanın hangi konsola daha hakim olduğuna göre değişecektir. Ancak sonuçta birbirlerine yakın bir sonuç alacağımızı düşünüyorum.

Battlefield 4 karşılatırması PS4 vs XB1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s