Show&Dinner Bölüm 2 – Jamie’s Italian

Jamies

Bir önceki yazımda gösteri ve yemek aktivitesinin gösteri bacağından bahsetmiştim. Şimdi aslında ilk aşama olan yemek kısmından bahsedeyim.

Gösteri saati 20:00’de olduğu için öncesinde bir akşam yemeği yemek, bu eğlence konseptinin önemli bir parçası. Zorlu PSM’de gösteriye gidecek çoğu insanın bu şekilde düşüneceğini var sayarsak, Zorlu AVM bu konuda biraz sıkıntı çıkaracak gibi. Böyle bir yemeği food court’da yemek istemezsiniz. Zorlu’nun internet sitesinde 40 café restorandan olduğundan bahsediyor. Bir cumartesi kalabalığı ve gösteriye gelen insanlara yetecek mi bu kapasite yakında görürüz. Şimdilik bazıları zaten açık değil, açık olanlarında rezervasyon almaması özellikle bizim gibi kalabalık gruplar için bir dert.

Gösteri zamanımız belli olduğu için 3-4 gün öncesinde yemek yiyeceğimiz mekanı belirlemeye çalıştık. 12 kişilik grubumuzun ortak fikri Jamie’s Italian’dı. Önce telefonla yaptırmaya çalıştığımız rezervasyon denemesi 3 gün boyunca, internette yazan rezervasyon numarası açılmadığı için başarısız oldu. Gösteriden bir gün önce mekana uğrama fırsatı buldum. Saat 11:45 civarıydı, hemen önümde öğle yemeği için rezervasyon yaptırmak isteyen bir bey vardı. Rezervasyon alamayacaklarını söylediler, kuver kapasitelerinin bir kısmına rezervasyon alıyorlarmış, bir kısmını ise walk-in olarak kabul ediyorlarmış. Bu durumda beyefendi şimdi oturup misafirini bekleyebileceğini söyledi ama restoran 12:00’de açılacağı için o da mümkün olmadı. Bir barları ve bar menüleri var ama öğlen saatlerinde kullanmak mümkün değil sanırım. Sonra sıra bana geldi.

Ben – Merhaba, öncelikle internet sayfanızda bulunan telefon numarası açılmıyor
Görevli – Telefon hemen burada (diyerek hemen arkasında olan telefonu gösterir)
B – Harika, peki o telefonu açan birisi de var mı?
G – Tabii vs vs vs
B – Yarın için bir rezervasyon yaptırmak istiyorum.
G – Mümkün değil
B – Ne zaman, ne de kişi sayısı sordunuz
G – Ne zaman
B – 5:30 gibi
G – Kaç kişi
B – 12
G – 12 mi? Hiç mümkün değil?
B – 12 kişinin bu restoranda yemek yemesi mi? Yoksa yarın için bir yer bulmanız mı?
G – Ancak 20 Kasım sonrasına size yer verebiliriz.

Konuşma bir süre daha devam eder. Sonuç başarız olur. Tam çıkarken açılmadığından şikayet ettiğim telefon çalar ve görevli kız cevap verir.

Rezervasyon denemelerimiz başka kollardan da devam eder. En sonunda cumartesi 17:30 için 12 kişilik rezervasyona OK denir. Ancak çok sevimlilerdir, 15 dakika geç kalırsak rezervasyonumuzun düşeceğini de sık sık hatırlatırlar.

Aslında gıcıklık olsun diye 12 kişi tam 17:44’de gitmek lazımdı. Biz efendi insanlar olduğumuz için erkenden gittik ve bize ayrılan yere oturduk. Üst kata çıktığımızda ufak bir şaşkınlık geçirdik, mümkün değil rezervasyon alamayan restoran’ın üst katı bomboştu. Bizimle birlikte 3-4 masa daha vardı, neredeyse yarısından fazlası boştu. 12 kişi dediğimiz masaya 8-10 kişi otururdu. Bunu sorun etmeyip gayet güzel sıkıştık.

Garsonumuz çok cana yakın ve iyi niyetli bir arkadaştı. Bize menüden bahsetti, bugüne kadar  beğenilen ve beğenilmeyen yemekleri anlattı. Hatta beğenilmeyen bir yemeği sipariş etmek istediğimizde, bize engel oldu. Sanırım daha önce çok şikayet aldılar.

Kalabalık bir grup olmamızın verdiği avantaj ile neredeyse menüdeki her şeyi deneme şansımız oldu. Her şey derken var olan her şey demek daha doğru olabilir. Çünkü sipariş verdiğimiz bazı yemekler mutfaktan kalmadı diye haber gelmesi üzerine değişmek zorunda kaldı.

Yemek öncesi, kokteyl menüsünden 1 içki siparişi verdik. Gece boyunca o içki 3 veya 4 kez geri gitti. Çünkü her seferinde bizim istediğimiz yerine farklı bir şey geliyordu. En sonunda biz pes ettik, gelen içkiler tabii zayii olmadı, restoran bize ikram etti. Bir su alabilmek için de epey uğraştık, yarım saat su servisi bekledik. Kısacası servis tam bir kargaşaydı.

Yemeklere gelince, avaraj bir yemek yedik. 15 dakikada yemek yapan bir adamdan daha fazlasını beklemiyordum zaten 🙂

Şu çok güzeldi, bunu yemek için yeniden gelirim diyebileceğim bir şey yoktu. Bir tek kuzu pirzolasını beğendik, risotto başarısız, makarna tatsız, et sinirliydi. Kişi başı 125 TL hesap verdik, bolca şarap vardı, diğer kokteyller ikram oldu. Bence hesap kısmı en mantıklı kısımdı. Dediğim gibi bütün menüyü yedik 🙂

Tatlı kısmında ben masada değildim, bu yüzden o kısmı bilemiyorum.

En ilginç durum ise bizim çıkışımızda yaşandı. Ben tam kapıdan çıkarken bir çift geldi ve yer sordu. Rezervasyon soruldu, yok dendi. Bunun üstüne görevli yer olmadığını söyledi. Az önce üst kattan inmiştim ve bahsettiğim dolu masalar da dahil kimse yoktu.

Belli ki henüz ısınma dönemindeler ve belli bir kuver sayısını geçmek istemiyorlar. Gerçi doğru da yapıyorlar, muhtemelen %40 kapasite ile çalışıyorlar şu anda ama onun bile altından kalkamadılar. Mutfağında 6 italyan’ın çalıştığı bir yerin yemeklerinin bu kadar vasat olacağını sanmam, muhtemelen henüz bir standartı yakalayamadılar, bu yüzden bizim yemeklerde beklediğimiz gibi olmadı diye tahmin ediyorum.

Jamie’s Italian’a bir kaç ay sonra ikinci bir şans veririm. Bu süre içinde Mia Mensa, Da Mario, Obika’ya takılmaya devam.

Bir sonraki deneme için Tom’s Kitchen’in açılmasını bekleyeceğiz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s